У среду, 14. децембра у Сомбору је одржан округли сто на тему: „Унапређење услуга социјалне заштите на нивоу Западнобачког округа“. Циљ скупа био је представљање примера добре праксе и презентовање могућности унапређења социјалне заштите на територији округа и квалитета подршке деци/омладини и одраслима са сметњама у развоју и инвалидитетом. Организатор овог скупа била је Школа за основно и средње образовање са домом „Вук Караџић“ уз подршку Западнобачког управног округа. Скуп је отворила и присутне поздравила начелница Западнобачког управног округа мр Латинка Васиљковић, која је уједно истакла да је округ свердно подржао овдржавање оваквог округлог стола имајући у виду да сви ми, као друштво у целини, морамо заједно деловати да би се унапредиле активности пружањa подршке и помоћи деци, омладини и одраслима са сметњама у развоју и инвалидитетом, као и њиховим породицама, како би се очувао и побољшао квалитет њиховог живота у свом природном окружењу.
Округлом столу су присутвовали стручни сарадници и дипломирани дефектолози школе „Вук Караџић“ Софија Мандарић и Милка Бранов, Миодраг Тепавац из Центра за социјални рад Сомбор, Гордана Лукић, руководилац Одељења друштвених делатности општине Оџаци, др Станка Протић из Службе за здравствену заштиту деце и омладине Дома Здравља Оџаци и председник Интерресорне комисије општине Оџаци, Горан Ивановић, психолог у ОШ „Бранко Радичевић“ из Оџака и члан Интерресорне комисије општине Оџаци и Милинка Студен, секретар Удружења МНРО „Златна Барка“ из Оџака.
Скупу се обратила и директорка школе Соња Дурут, која је у свом излагању присутне упознала са начином рада у школи, напомињући да ова установа представља комплексан ресурсни центар који повезује рану детекцију и третман, предшколско и школско васпитање и образовање деце и омладине са сметњама у развоју, смештај деце, омладине и одраслих са ометеношћу, сервисне услуге установе у виду пружања свих врста подршке и помоћи из области дефектолошког рада са ученицима, родитељима, наставницима и особама са ометеношћу.
Јасмина Бенчић, дипломирани дефектолог, представила је рад Саветовалишта за рани развој детета, чији је основни циљ да применом одговарајућих процедура обезбеди рано откривање поремећаја и сметњи код деце, како би се правовремено омогућило укључивање деце у рану интервенцију кроз програм стимулације развоја. Учешће на скупу узела је и дипломирани дефектолог Јована Цвијетић, која је изложила рад Дневног боравка за омладину и одрасла лица чија је основна мисија подизање квалитета живота корисника као и помоћ и подршка породици.
У дискусији су размењена стечена искуства из ове области у свим јединицама локалне самоуправе са територије Западнобачког округа и договорени правци будуће сарадње у циљу унапређења социјалне заштите и квалитета подршке деци/омладини и одраслима са сметњама у развоју и инвалидитетом, након чега је директорка школе Соња Дурут присутне повела у обилазак школе.
{ppgallery}stories/vesti/2016/2016_12_15_socijalnaz{/ppgallery}