Tel: 025/46-36-04, Email: kontakt@zapadnobacki.okrug.gov.rs

zastava gore

header mobil

Занимљивости Сомбора

Галерија "Милан Коњовић" у Сомбору

Године 1966. отворена је Галерија са именом Милана Коњовића (Сомбор 1898 - 1993), сликара, који спада у сам врх српске и југословенске модерне и који својим изложбама већ тридесетих година прошлог века афирмисао у Паризу.

У Галерији "Милан Коњовић" се од њеног отварања, 1966. године, хронолошким поставкама и тематским изложбама презентују дела Милана Коњовића, која је уметник даровао свом родном граду. Донација која је првобитно садржала 500 дела (уља, пастела, акварела, темпера, цртежа и једну таписерију, насталих од 1913. до 1963), перманентним новим поклонима Милана Коњовића више је него удвостручена (данас садржи 1.060 уметникових радова и даје репрезентативни пресек кроз његово укупно стваралаштво, од 1913. до 1990. године, када је са 92 године престао да слика).

Тај богати фонд омогућава динамичну и разноврсну изложбену активност, како у самој Галерији, тако и у другим срединама. У свом изложбеном простору Галерија је до сада остварила 59 изузетно запажених презентација (11 хронолошких поставки, свака са око 150 експоната и 48 тематских изложби). У сарадњи са сродним установама, у другим срединама је било 140 изложби Милана Коњовића, међу којима и оне антологијске у Будимпешти (1971.), Прагу (1973.), Паризу, Гранд Палаис (1985.) и Москви (1987.), на којима су, при најстрожој селекцији доминирали радови из колекције Галерије "Милан Коњовић".

Галерија "Милан Коњовић" је центар за сакупљање, обраду и изучавање документационе грађе о уметничкој личности Милана Коњовића, те располаже богатом хемеротеком, фототеком, филмотеком и великим бројем видео-записа. Издавањем монографија о великом сликару и штампањем каталога изложби (6 монографија, 61 каталог и 1 зборник), као и графичких мапа и листова, постера, плаката и репродукција у боји, Галерија је развила и разгранату издавачку делатност.

 Милан Коњовић о сомборском Венцу

 "Нема града с таквим центром. Венац око њега је скоро савршен булевар. У средишту Венца постоји извесна, рекао бих, музичка ритмика. Као што у музици постоји главни мотив, и као што се из њега развијају споредни мотиви, тако се сомборском Венцу из центра гранају "спољне" центрифугалне улице.

Али како се гранају? Нису праве, свака има полукружни облик, свака кривуда. Ја то називам грљење улица. То грљење Сомбору даје интимност, топлину, људскост... и то је заиста драгоцено.

Цела културна традиција Сомбора може се објаснити тим паметним, интелигентним, савременим и стручним решењем његовог Венца. У том тлоцрту све је предвиђено. Рецимо, улице не избијају једна на другу, свака је за неколико корачаја померена. Тако се, док човек хода једним правцем, увек отвара нови видик. Кроз Сомбор се човек не креће праволинијски, увек мора обилазити, пролазити, заобилазити... то разбија монотонију, у томе има хуманости. Осим тога, такав распоред улица врло је практичан: ветар никада не може ударати пуном снагом кроз град. На све се рачунало. План Венца радио је прави уметник."

Становништво

Према последњем попису становништва (2002. године) сомборска општина бројала је нешто мало мање од сто хиљада, тачније 97.263 становника. Од укупног броја становника ове општине највише је оних који су се изјаснили као Срби. Њих има 59.799 или нешто више од 60% укупног становништва ове општине. Следећи по заступљености су Мађари којих је 12.386 или нешто више од 12%. Следе Хрвати којих је 8.106, а оних који се изјашњавају као Југословени има 5.098 или нешто више од 5% укупне популације сомборске општине.

Остали део становништва општине Сомбор чине Црногорци којих има 926, Албанци којих има 100, Бошњака има 30, а као Бугари су се изјаснила 32 грађанина сомборске општине. Оних који су се на последњем попису пријавили као Буњевци је 2.730, Горанаца је 42, Македонаца 167, Муслимана 94, Немаца 339, Рома 415, Румуна 250, Руса је 35, Русина 75, Словака 117, Словенаца 81, Украјинаца 27, Чеха 16, а под категоријом Остали уписало се 674 становника сомборске општине.

Неопредељених је на последњем попису било 4.983, под категоријом Непозанто уписано је 258 становника, док је регионалну припадност исказало 483 становника општине Сомбор.

О д укупног броја становника сомборске општине, сам град Сомбор има 50.950 становника, док приградска насеља имају 45.719 становника. У Алекса Шантићу има 2.157, Бачком Брегу 1.390, Бачком Моноштору 3.910, Бездану 5.263, Гакову 2.195, Дорослову 1.833, Кљајићеву 6.004, Колуту 1.702, Растини 560, Риђици 2.604, Светозару Милетићу 3.146, Станишићу 4.799, Стапару 3.712, Телечки 2.067 и Чонопљи 4.377 житеља

Посматрајући садашње стање и упоређујући га са стањем претходног пописа из 1991. године, долази се до закључка да је дошло до смањења и то у већини приградских насеља, док је у граду Сомбору дошло до незнатног повећања броја становника.

Историјат Сомбора

О настанку и далекој прошлости Сомбора историчари још и данас воде полемику. Разлог томе су непотпуни и оскудни историјски извори, међутим највише њих до сада има уверење да је у 14. веку на властелинском имању разгранате угарске породице Цобор почела убрзаније да се развија насеобина, настала још пре њиховог доласка, о којој документ из 1360. године казује да је у власништву властелина са именом Цобор Сент- Михаљ. Они ће се касније, када је насеобина ојачала, представљати као Цобори од Цобор Сент-Михаља. Временом се Цобор Сент-Михаљ увећавао и напредовао, а такође се увећавао број домова и жетеља око каштела, што је Цоборима погодовало јер су тако били моћнији у међусобним велепоседничким обрачунима. Опасност од Турака убрзава одлуку која је одраније сазревала о потреби подизања стаменог утврђења, и 1478. године Цобори га, уз дозволу мађарског краља Матије Корвина подижу, и то им повећава ионако велики углед који су уживали.

У свом првом походу Турака према Будиму, 29. августа 1526. године, одиграва се на Мохачком пољу пресудна битка, где је до ногу потучена угарска војска, али Цобор Сент-Михаљ у турске руке пада тек након петнаест година, 1541. иако га од Мохачког поља дели свега педесетак километара. Две године по турском освајању, 1543. први пут се наводи име Сомбор за насеобину коју освојише, и то име се одржа до данашњих дана. Међутим, то не беше једино зебележени назив за ово место, те још увек влада несагласност о правом пореклу његовог имена. У различитим изворима наилазимо на назив Самобор, у значењу "бор на осами", те Самбор, Самбир, Сонбор, Санбур, Зибор па чак и Зомбар. Неки мађарски истраживачи указују на могући извор назива насеобина у српском предању, по којем је после мохачке битке то место било средиште српских салаша, те је одатле настао Сабор - Собор, касније име Сомбор, које "означава нешто што окупља, уједињује". Али готово је важеће мишљење да је име племићке породице Цобор у основи данашњег назива.

Иза Турака у Сомбору није остало готово ништа од споменика материјалне културе, који би поузданије сведочили о њиховом боравку, међутим они су у њему оставили неизбрисив и данас видљив печат у препознатљивом урбаном обликовању града. О томе сведочи запис чувеног путописца Евлије Челебија, који је 1665. године посетио Сомбор у коме стоји: " То је велика варош која се налази на југоисточној страни тврђаве и која је окружена виноградима, башчама и ограђеним вртовима... Постоји свега четрнаест муслиманских богомоља, од којих се истиче Пашина џамија... Ту се налази две хиљаде добрих, пространих, ћерамитом покривених кућа, приземних и на спрат... Само у овом шехеру нема текућих вода, али је јако богато место... Сва тамошња раја нису Мађари, него Власи-хришћани. Ова места су нешто посебно, она не припадају Маџарској, него се убрајају у вилајет Бачку и Влашку... Већина становника су трговци, а сви носе крајишко одело; врло су уљудни и храбри људи".

После века и по патње житељи Сомбора 12. септембра 1687. године са великом радошћу и одушевљеном добродошлицом дочекаше аустријске регименте као ослободиоце. Убрзо ће овде доћи до насељавања у таласима: најпре, 1687. под вођством Доминика Дује Марковића и Јуре Видаковића дође 5.000 Буњеваца, а потом 1690. дођоше и Срби предвођени Арсенијем ИИИ Чарнојевићем, у својој последњој великој сеоби, јер се оне пре ње, понекад и веће, углавном и не помињу. Сомбор већ тада постаје граничарски град, са својим капетанима на челу, од којих ће први међу њима, Дујо Марковић, предводећи 200 коњаника и 600 пешадинаца из Сомбора, смртно страдати у боју код Сланкамена 1691.

11. септембра 1697. године одиграва се битка код Сенте, где 500 Сомбораца предвођени капетаном Јајићем, својом храброшћу доприносе тријумфу аустријског над турским оружјем и великој слави принца Еугена Савојског, и која поред тога представља пресудни моменат за даљу судбину Турака, који страховито потучени бивају пребачени преко Саве и Дунава, што ће две године касније 1699. бити и званично потврђено Карловачким миром.

1699. године у Бачкој жупанији је пописано 14 насеља, а Сомбор са великим угледом постаје седиште среза у жупанији, а одмах по установљењу војних шанчева, у утврђених места Аустрије на граници са Турском, Сомбор добија нов статус и 1702. године постаје оппидум фоссатум у саставу Потиско-поморишке војне крајине, а његови житељи у великој већини се определише за војнички позив. Године 1717. Сомбор се уздиже у оппидум милитаре, а те године је отворена и прва Вероисповедна православна основна школа, а пет година касније и Римокатоличка основна школа.

Пошто је непосредна опасност од Османлија прошла, почео је велики притисак жупанијских власти и угарске аристократије да буду укинуте војничке вароши и привилегије сомборских милитара (које су добили од Аустријске царевине у виду земљишних поседа и неплаћањем пореза на приходе са њих), тако да они буду претворени у паорију или да се иселе у друге градове. Царица Марија Терезија, невољно, 1741. године потписује XВИИИ законски члан, којим се војничке вароши потчињавају под жупанијску надлежност, а одред милитара се расформирава и 1745. године Сомбор се укључује у састав Бачке жупаније и предаје на управу Угарској дворској комори, односно Бачкој коморској администрацији. Међутим, Сомборци се нису препустили судбини да изгубе свој привилегован положај и крећу у дугу и неизвесну борбу за елибертацију своје вароши.

Коначно, 17. фебруара 1749. године уз високу цену (150.000 рајнских форинти у злату је уплаћено у царске трезоре, што је са пратећим таксама и приспелим каматама тешко оптеретило град дуговима, које ће отплатити тек 1766. године), царица Марија Терезија потписује повељу којом се Сомбор уздиже у ранг слободних и краљевских градова, и која је на свечан начин предата Сомборцима 24. априла 1749. године.Сомбор је овим чином веома много добио. Граду је припало и 11 пустара на којима су временом заснована салашка насеља; она су, углавном, и данас задржала раније називе: Буковац, Чичови, Градина, Иваново Село, Шапоње, Билић, Ненадић, Каракорија, Ранчево, Браћевац и Пипереш.

Велики подстицај за напредак Сомбор је добио 1786. године када постаје стално седиште велике Бачко-бодрошке жупаније, која је као друга по величини у Угарској захватала цео простор између Дунава и Тисе, на северу граница јој је ишла испод Калоче, а у њеном саставу су, уз остале вароши, били и Суботица и Нови Сад. Међутим, због догађаја који је из темеља уздрмао до тада стабилну Аустријску царевину, па и читаву Европу - буржоаско-демократске револуције (1848/49.), Сомбор није избегао судбину осталих насеља са ових простора (често је мењао господаре, трпио пљачке и паљевине), и Сомборци су и сами удовољавајући бројним наметима у новцу и храни током и након слома револуције, када је лоше обрађивана земља преполовила приносе, тешко осиромашили, али ипак успели очувати свој град од великих разарања и тиме створити предуслове да се он за кратко време материјално опорави и настави путем започетог развоја. Оснивају се бројне културне, образовне у банкарске установе, отвара се прва штампарија, Сомбор постаје важан административни, трговачки, занатски, саобраћајни и културно-образовни центар. У њему се калдрмишу путеви и граде тротоари, а 1869. године стиже и прва железница, те ће ускоро возови у Сомбор стизати из седам пружних праваца.

Напредак Сомбора ће потрајати до размеђа 19. и 20. века, када - без обзира што 1905. године град добија и електричну струју, убрзано се електрифицирајући - почињу да јављају први знаци стагнације, који ће се умножити након Првог светског рата и кулминирати поделом Краљевине Југославије на бановине, када се укидају жупаније, а Сомбор улази у састав Дунавске бановине.

Центар бановине се сели у Нови Сад, а тиме и све значајније управне, судске и друге жупанијске установе. Сомбор, који је одувек грађен да буде центар, одједном се нашао у неповољном залеђу, ван магистралних праваца, са никад јаком привредом, чије богато културно наслеђе остаде као одблесак негдање славне прошлости и превелико оптерећење за смањене материјалне могућности. Међутим, Сомборци су се истакли и у припремању и одржавању Велике народне скупштине у Новом Саду, на којој је 25. новембра 1918. године донета одлука о отцепљењу "... српског, буњевачког и осталог словенског народа из бивше Војводине од Угарске и присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, а уједно је изражена жеља да се оснује јединствена држава Срба, Хрвата и Словенаца".

У подне 12. априла 1941. године хортијевци без отпора умарширавају у Сомбор, и до 16. априла бива побијено 85 недужних Сомбораца. Убрзо ће уследити прогон свих Срба добровољаца из Првог светског рата и њихових потомака у логоре широм Мађарске. Највише ће пострадати села Алекса Шантић и Растина, чији ће сав живаљ бити покренут са својих огњишта. Прогон Јевреја у немачке концлогоре ће у највећој мери уследити пред крај рата. Сомбор са околином ће своју слободу платити са 1.195 жртава.

Слобода је на сомборске улице дошла 21. октобра 1944. године, али са њом не и крај ратних страдања. Током новембра исте године, у непосредној близини Сомбора, у великој Батинској епопеји и завршним операцијама за ослобођење Југославије, гинуће за борбу недовољно обучени млади Сомборци. У исто време његови житељи ће исказати невиђени ентузијазам у опслуживању великог Болничког центра број 2, кроз који је за кратко време од почетка Батинске битке прошло преко 28.000 рањених и оболелих партизана и црвеноармејаца.

Основни подаци о Сомбору

Град Сомбор се налази у северозападном делу Војводине. Територија се према северу граничи са Мађарском, на североистоку са Суботицом, на истоку са општином Бачка Топола, на југоистоку са општином Кула, на југу са општином Оџаци, на југозападу са општином Апатин и на западу са Хрватском. Према томе, овај простор је оивичен границама пет општина и територија ван Србије.

Сомбор је веома добро повезана магистралним и регионалним путевима који иду из правца Бачког Брега, Суботице, Новог Сада и Оџака. Сомбор је од Београда удаљен 175 км, а од Будимпеште 220 км.

Планиметријски посматрано, површина општине има својим преовлађујућим, северним и средњим делом облик неправилног многоугла, на који се према југу надовезује сужени појас оивичен врло кривудавом граничном линијом. Геоморфолошку основу терена Сомбора чине део Телечке лесне заравни која захвата око једне трећине њене територије; лесна тераса, надморске висине распона 90-100 м и алувијална раван Дунава, састављена из нижег инундационог дела и алувијалне терасе. Поменуте морфолошке целине су дисециране воденим токовима међу којима доминира релативно густа каналска мрежа. Посебну вредност положају подручја општине нарочито дају околности да се она налази у Панонском басену и да припада ужој зони Подунавља, односно да се налази у зони Коридора 7 који је већ уцртан у европску мрежу саобраћајних праваца, захваљујући којима је у знатној мери одређена просторно-функционална вредност и положај града у односу на друга подручја.

Град Сомбор обухвата 16 насеља: Сомбор, Алекса Шантић, Бачки Брег, Бачки Моноштор, Бездан, Чонопља, Дорослово, Гаково, Кљајићево, Колут, Растина, Риђица, Светозар Милетић, Станишић, Стапар и Телечка. Поред тога, њој припадају и приградска насеља - салаши Билић, Буковац, Централа, Чичови, Градина, Козара, Ленија, Лугово, Милчић, Матарићи, Ненадић, Обзир, Радојевићи, Ранчево, Роковци, Шикара, Шапоње и Жарковац.

Територија града Сомбора обухвата површину од 1.178 км2 што чини 13,50% територије Бачке, 5,47% територије АП Војводине, 1,33% територије Републике Србије и 1,15% територије државне заједнице. По површини, град је на другом месту у Војводини. Од 1992. године Сомбор је седиште Западнобачког округа, који уз град Сомбор сачињавају још и апатинска, кулска и оџачка општина.